Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Švč. Mergelė Marija Sopulingoji

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:1907
Medžiaga:medis
Technika:drožyba, polichromija
Išmatavimai:42.50 × 15 cm
Signatūra:

įrašas nugar. pus.: 1907

Žemaitija

Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios skulptūra atspindi įprastą liaudišką šio ikonografinio tipo traktuotę: stovinti, galvą kiek palenkusi į dešinę, rankas sunėrusi ties juosmeniu. Marija vilki Sopulingosios ikonografijai būdinga karališką jos padėtį ir kartu skausmą dėl pralieto Sūnaus kraujo simbolizuojančia raudonos spalvos suknele bei apsisupusi mėlynu (Dangaus spalvos) apsiaustu, kuris dengia ir galvą. Į krūtinę jai įsmeigti septyni kalavijai, simbolizuojantys septynis Dievo Motinos patirtus skausmus. Pirmasis skausmas susijęs su Simeono žodžiais: „Štai šis skirtas daugelio Izraelyje nupuolimui ir atsikėlimui. Jis bus prieštaravimo ženklas, – ir tavo pačios sielą pervers kalavijas, – kad būtų atskleistos daugelio širdžių mintys“ (Lk 2, 34), antrasis skausmas – tai bėgimas į Egiptą ir ten patirti vargai, trečiasis – dvylikamečio Jėzaus pasimetimas Jeruzalės šventykloje, ketvirtasis – atsisveikinimas su Jėzumi Betanijoje (arba Jėzaus suėmimas, arba kryžių nešantis Jėzus), penktasis – Jėzaus nukryžiavimas, šeštasis – Jėzaus nuėmimas nuo kryžiaus, septintasis – Jėzaus guldymas į karstą.

Kančią ir skausmą vaizduojančios Sopulingosios Dievo Motinos skulptūrėlės dažnai buvo įkeliamos į kapinėse ir žūties vietose statytus paminklus.

Teksto autorė Skaidrė Urbonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)