Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Šv. Kristoforas

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XIX a.
Medžiaga:bronza, marmuras
Išmatavimai:39.50 cm

Figūros H 35,5

Šv. Kristoforas – vienas paslaptingiausių krikščionybės šventųjų. Jo gyvenimo ir kankinystės istorijos įvairiuose hagiografijos šaltiniuose pateikiamos labai skirtingai, tik sutariama, kad jis gyveno III a. ir buvo milžiniško ūgio stipruolis. Vakarų Europos religinėje tradicijoje įsitvirtino Jokūbo Voraginiečio „Aukso legendoje“ pateikta versija, kad graikišką „Kristaus nešėjo“ vardą pelnęs šventasis gyvenęs prie sraunios upės, per kurią ant pečių perkeldavo keliauninkus. Kartą Kristoforas užsikėlė ant pečių nepažįstamą berniuką, paėmė lazdą ir įbrido į vandenį, tačiau staiga upė patvino, o vaikas pasidarė nepaprastai sunkus. Naštos slegiamas milžinas vos sugebėjo pasiekti kitą krantą, o tada sužinojo, kad ant pečių nešė Kristų – Pasaulio kūrėją ir Išganytoją. Viduramžiais šventasis visoje Europoje buvęs labai populiarus, bet dėl abejotino istoriškumo ir neįtikėtinų jo gyvenimo istorijų (Rytų krikščionybėje netgi teigta, kad turėjęs šuns galvą) jau XVI a. pradėtas kritiškai vertinti, o ilgainiui jo kultas gerokai sumenko.

Nežinomo skulptoriaus nulieta bronzinė statulėlė šv. Kristoforą vaizduoja kaip antikos laikų keliautoją, ant rankos laikantį to meto drabužiais apsivilkusį jaunuolį. Skulptūra gerokai nutolusi nuo krikščioniškojoje ikonografijoje įprasto šventojo atvaizdo – vandeniu brendančio galingo barzdoto milžino, ant pečių nešančio Kūdikėlį Jėzų ir besiramsčiuojančio kryžiumi ar palme virtusia lazda. Istorizmo epochoje skulptoriui veikiausiai norėjosi sukurti ne įprastai simbolinį, bet realistinį antikinio galiūno atvaizdą.

Teksto autorė Dalia Vasiliūnienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius. Kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė; „Žvilgsnis į Lietuvos dailės istoriją nuo Užupio“, 2018 m. rugpjūčio 30 d. – 2019 m. birželio 1 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorė Giedrė Jankevičiūtė.