Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Jėzus Nazarietis

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XIX a. vid.
Medžiaga:medis
Technika:drožyba, polichromijos likučiai
Išmatavimai:50 × 18.50 cm

Žemaitija

Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje turi konkretų prototipą – tai Jėzaus Nazariečio statula, 1700 m. popiežiaus Inocento XII Romoje palaiminta ir atsiųsta į Vilniaus trinitorių bažnyčią Antakalnyje (vėliau perkelta į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią) bei ėmusi garsėti stebuklais. Šios skulptūros kopijų, tapusių pavyzdžiais dievdirbiams, atsirado daugelyje Lietuvos bažnyčių. Tačiau ilgainiui liaudiškos statulėlės buvo kuriamos pagal tradiciškai susiklosčiusią šio siužeto vaizduoseną, o ne pagal konkretų pavyzdį. Nežinomo dievdirbio sukurta skulptūra Jėzų vaizduoja vilkintį ilgu drabužiu, rankas sukryžiavusį ant krūtinės. Jėzui per kaklą permesta virvė, surišanti ir riešus, išdrožta iškiliu reljefu, ypač dekoratyviai išdrožtos virvės kilpos. Ant krūtinės kabančią vienuolių trinitorių nešiotą sakramentaliją, vadinamą škaplieriumi, meistras pavaizdavo kaip keturkampę lentelę su nutapytu kryželiu.

Jėzaus Nazariečio atvaizdai liudija kaimo kultūroje gyvavusį įsitikinimą, kad tiek kančių ir patyčių patyręs Kristus atjaus ir pasigailės kenčiančių žmonių, todėl jo skulptūros buvo labai mėgstamos visoje Lietuvoje ir keliamos į įvairius mažosios architektūros paminklus – tiek į masyvias ant žemės stovinčias koplytėles, koplytstulpius, tiek į nedideles nišeles ant kryžių stiebų ar koplytėles medžiuose.

Teksto autorė Skaidrė Urbonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)