Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Nukryžiuotasis su Švč. Mergele Marija ir šv. Marija Magdaliete (recto). Rožinio Švč. Mergelė Marija teikia rožinius šv. Dominykui ir šv. Kotrynai Sienietei (verso)

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XVIII–XX a.
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:101.50 × 75 cm
Signatūra:

įrašas (recto): [...] ARENVS REX IVDAEO R[...] / I. N. R . I / [...] CIVNT [...]; įrašas (verso): REGINA SS ROSARY /
S. KATHARZYNA 1[...]08 S. DOMINIK

XVIII a. pab.–XIX a. pr.; XIX a. pab.–XX a. I p.

Kolekcijoje esančio procesijų paveikslo vienoje pusėje nutapyta simbolinė rožinių įteikimo scena šv. Dominykui ir šv. Kotrynai Sienietei. Iš pirmo žvilgsnio tipiškoje šios temos kompozicijoje neįprastai vietomis sukeisti dovanas gaunantys šventieji – dažniausiai šv. Dominykas vaizduojamas kairėje, šv. Kotryna – dešinėje atvaizdų pusėje. Šiuo, o ir kitais kompozicijos ypatumais aptariamas kūrinys artimas Žemaičių Kalvarijoje išsaugotam XVIII a. pab. procesijų altorėliui. Antroje paveikslo pusėje esantis Nukryžiuotojo su gedinčiomis moterų figūromis atvaizdas visiškai pertapytas kitos manieros dailininko, kartu pakeista ir dalis kompozicijos: labai skiriasi figūrų piešinys ir tapysena, tamsiame fone išliko tik buvusių užrašų ir ornamentais puošto skydo fragmentai. Pagal įsidėmėtiną kūrinį atnaujinusio tapytojo stilių šios figūros taip pat sietinos su Žemaičių Kalvarijos meniniu palikimu – Kryžiaus kelio didžiosios Nukryžiavimo koplyčios sienų tapyba, kurios autoriumi pripažįstamas Alsėdžių liaudies menininkas Kazimieras Varnelis (18711945). Minėtos sąsajos leidžia teigti, kad procesijų vėliavai arba altorėliui skirtas paveikslas buvo nutapytas ir naudojamas netoli Žemaičių Kalvarijos ar Alsėdžių esančioje Žemaitijos bažnyčioje.

Teksto autorė Dalia Vasiliūnienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: Šv. Dominykas ir šv. Hiacintas Lietuvoje: aštuoni atminties šimtmečiai“, 2021 m. rugpjūčio 172022 m. sausio 29 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius. Parodos kuratorė – Birutė Valečkaitė.