Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Kilnojamasis altorėlis

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:XVII a. II p.
Medžiaga:medis
Technika:aliejus, auksavimas, drožyba, staliaus darbai
Išmatavimai:61.50 × 45 cm

Išmatavimai: tapybos kompozicijos išorinėje durelių pusėje 27,3 × 9,4 ir 7 × 12,8; visos kompozicijos vidinėje durelių pusėje apie 11,2 × 13,5; Jėzaus Nazariečio skulptūros H 33.

Asmeninei maldai ir meditacijai skirtas kilnojamasis suveriamas altorėlis – Lietuvoje itin retas tokio pobūdžio dirbinys. Sprendžiant pagal kuklią puošybą ir išorinėje jo pusėje nutapytų paveikslėlių temas, altorėlis buvo sukurtas pranciškonų arba bernardinų vienuoliui. Išorinę suveriamo altorėlio durų pusę puošia dviejų Pranciškonų ordino šventųjų – šv. Pranciškaus Asyžiečio ir šv. Antano Paduviečio – figūros. Po šv. Pranciškaus figūra esančioje mažesnėje durelių įsprūdoje nutapyta šv. Pranciškaus stigmų gavimo scena, o po šv. Antano figūra – garsusis šv. Antano stebuklas su Dievo Kūną pagarbinusiu asilu. Altorėlio viduje centre esančioje kremzline ornamentika papuoštoje nišoje dabar yra įstatyta liaudiška Jėzaus Nazariečio statulėlė, o pagal pirminį sumanymą šioje vietoje, matyt, buvo Švč. Mergelės Marijos atvaizdas. Tokia prielaida pagrįsta vidinėje durelių pusėje nutapytų šešių nedidelių kompozicijų siužetais. Jos vaizduoja svarbias Dievo Motinos gyvenimo scenas ir turėtų būti apžiūrimos nuo apačios į viršų. Kairėje pusėje apačioje nutapytas Švč. Mergelės Marijos gimimas, dešinėje pusėje apačioje – Švč. Mergelės Marijos Paaukojimas šventykloje, aukščiau – Apreiškimas ir Marijos apsilankymas pas šv. Elzbietą. Viršutinėse kompozicijose pavaizduotas Kristaus Paaukojimas šventykloje ir Dievo Motinos Ėmimas į dangų. Visos kompozicijos nutapytos lengva eskizine maniera, bet įgudusio meistro, itin vertingos kaip visuma ir įdomios ikonografiniu požiūriu.

Teksto autorė Dalia Vasiliūnienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)