Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Vilnius

Autorius: Leonas Kosmulskis (1904–1952)
Sukūrimo metai:1935
Medžiaga:popierius
Technika:dvispalvis medžio raižinys
Išmatavimai:30 × 24.20 cm
Signatūra:

įrašas: LEON KOSMULSKI WILNO R 1935 / DRZEWORYT W DRZEWIE GRUSZKOWEM, dedikacija pieštuku: L. Kosmulski – Aldonie. Nebelskiej 11 pazdziernika 1935 r.

Šį estampą Leonas Kosmulskis (19041952) išraižė dar studijuodamas Stepono Batoro universitete. Kūrinyje jau išryškėjo grafiko polinkis į sąlyginius, menamus miesto vaizdinius. Vilnius buvo pagrindinė jaunosios kartos, studijavusios Stepono Batoro universitete 4-ajame dešimtmetyje, tema ir įkvėpimo šaltinis, tačiau jie maištavo prieš senąsias schemas, bodėjosi įprastomis motyvų kartotėmis, realistine raiška. Šį maištą atspindi ir L. Kosmulskio raižinys, pasižymintis primityvistine, kubistine formų traktuote: miesto panorama plokščia, be perspektyvos, primenanti viduramžių piešinius. Griežtą juodos ir baltos kontrastą pagyvina raudonos spalvos įrašas, panašus į viduramžių manuskriptų įrašus. Neįmanoma nustatyti objekto ir jo vietos, identifikuoti, kokia Vilniaus šventovė pavaizduota šioje panoramoje. Pagrindinis elementas – masyvi gotikinė bažnyčia su bokštais kampuose, iškilusi miesto viduryje ant upės kranto, aptverta siena su vartais, yra menamo ar išnykusio viduramžių Vilniaus metafora.

Šaltinis: Valiunas Ellex (iki 2015 m. – LAWIN) meno albumas: VILNIUS. TOPOPHILIA I (2014). Sudarytoja ir tekstų autorė Laima Laučkaitė
Parodos: „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros "Ellex Valiunas" kolekcijos“, 2017 spalio 5 d. – lapkričio 26 d., Nacionalinė dailės galerija, Vilnius (kuratorė Laima Laučkaitė)