Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Metelių žvairikė

Autorius: Antanas Žmuidzinavičius (1876–1966)
Sukūrimo metai:1926
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:46 × 37 cm
Signatūra:

apačioje kairėje: A Žemaitis / 1926

Antano Žmuidzinavičiaus (18761966) paveikslas Metelių žvairikė, 19271928 m. eksponuotas Lietuvių dailės draugijos parodose Kaune ir Rygoje, paliko gerą įspūdį publikai, buvo ne kartą reprodukuotas Lietuvos ir Latvijos spaudoje. Tačiau dailininkas užsitraukė nutapytos merginos – Metelių kaimo žydaitės Dopkės – motinos nemalonę ir turėjo apmokėti žvairumo korekcijos operaciją. Su šio paveikslo istorija, taip pat su problemomis, kilusiomis kūrinį paviešinus, A. Žmuidzinavičius supažindina atsiminimų knygoje „Paletė ir gyvenimas“ (Vilnius, 1961, p. 315316).

Žmuidzinavičius ypač mėgo tapyti pleneruose. Besilankantį Meteliuose ir ieškantį vaizdingų vietovių dailininką dažnai lydėdavo kaimo vaikai, viena jų – Penkiolikmetė Dopkė netgi tapo paveikslo modeliu. „Kai aš eidavau tapyti, Dopkė būtinai nešdavo mano molbertuką. Kada aš tapydavau, Dopkė man užsukinėjo tūbeles ir dainavo. Dopkė buvo žvaira, ir tai jai labai tiko. Nutapiau jos galvelę“, – prisiminimuose rašė menininkas. Paviešinus paveikslą parodose ir spaudoje, bičiulis advokatas dailininką įspėjo, kad nutapytos mergaitės motina ruošiasi eiti į teismą, nes A. Žmuidzinavičius „pakenkęs jų šeimos geram vardui, kad viešai prieš visą kraštą iškoneveikęs jos dukterį Dopkę, visam pasauliui parodęs, jog ji žvaira, ir kas ją dabar ims?“. Istorija baigėsi taikiai ir laimingai, kai žymus tarpukario gydytojas Juozas Nemeikša atliko Dopkei sėkmingą žvairumo korekciją. Pasak A. Žmuidzinavičiaus, po operacijos Dopkė ištekėjo ir susilaukė vaikų, tiesa, susitikusi dailininką vis klausdavo: „Nu, o kam tamstai reikėjo mane dėti į laikraščius?

Teksto autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas KAUNAS–VILNIUS / 1918–1945 (2021). Sudarytojos ir tekstų autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė
Parodos: „Paletė ir gyvenimas“, 2016 m. spalio 27 d., - 2017 sausio 29 d., A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus (V. Putvinskio g. 64, Kaunas). Parodos kuratorė: Jurgita Rimkutė-Vainiuvienė; „1918-1945 / Kaunas-Vilnius“, 2020 rugpjūčio 27 d. – 2021 rugpjūčio 21 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė.