Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Lietuvaitė

Autorius: Adolfas Valeška (1905–1994)
Sukūrimo metai:1948
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:99.50 × 81 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje: A. Valeška / 48

Deja, nežinome, kas pozavo Adolfo Valeškos (19051994) Vokietijos laikotarpio paveikslui Lietuvaitė. Tačiau tikra, kad tai nėra vien romantiškas, iš natūros tapytas dailių bruožų jaunos karo pabėgėlės portretas. Svetimtaučius jis galėjo stebinti ypatingu dėmesiu nacionaliniam tradiciniam paveldui, bet dailininko tautiečiai iki šiol jaučia paveikslą smelkte persmelkusią paliktos tėvynės nostalgiją. Stogastulpis, mediniai dievukai, virš jų plevenantis baltas Šv. Dvasios balandis ir švelni gėlelė merginos rankoje rodo, kad dailininko mintys krypo į neseniai paliktą ir svetimųjų trempiamą kraštą, į kurį nuvesti galėjo tik prisiminimai.

Paveikslo tema – paliktos tėvynės nostalgija. Simbolinei utopijos vietos nuorodai tautiniu kostiumu vilkinčios merginos atvaizdo nepakaktų, tad Adolfas Valeška (19051994) surentė suprantančiam žiūrovui šią prasmę atskleidžiantį natiurmortą, kurį sudaro koplytėlė su liaudiškais dievukais ir tarytumei ant altoriaus suaukotos dovanos – gėlės, grakštus indas, į kurį galėtų būti pilamas kvapnus aliejus arba vynas, ir baltas rankšluostis. Tyrumą ir atgimimo viltį simbolizuoja trapus baltas žiedas merginos rankoje ir baltas Šventosios Dvasios balandis virš nuleistos medinio Rūpintojėlio galvos.

Tekstų autorė Giedrė Jankevičiūtė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN GROŽIS (2012). Sudarytoja ir tekstų autorė Giedrė Jankevičiūtė, POZUOJANTYS DAIKTAI (2017). Sudarytoja ir tekstų autorė Giedrė Jankevičiūtė
Parodos: „Ne vien grožis: Moters atvaizdas LAWIN kolekcijoje“, 2012 m. spalio 12 – lapkričio 11 d., Nacionalinė dailės galerija, Vilnius (kuratorė Giedrė Jankevičiūtė); „Lietuvių tradiciniai ir tautiniai drabužiai: tekstilė, grafika, tapyba“, 2017 gegužės 11 d. – lapkričio 5 d., Radvilų rūmų muziejus, Vilnius  (kuratorės Dalia Bernotaitė-Beliauskienė, Rima Rutkauskienė); „Laisvėje ir nelaisvėje. Lietuvos dailė 1945-1990“, 2021 rugsėjo 9 d. – 2022 balandžio 30 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė.
© LATGA, Vilnius 2024