Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Žydų berniukas (recto). Žydų berniukas (verso)

Autorius: Moišė Bernšteinas (1920–2006)
Sukūrimo metai:1954
Medžiaga:popierius
Technika:tušas
Išmatavimai:70 × 44 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje hebrajų kalba: M. Bernstein 54 (recto). Signatūros nėra (verso)

Malda ir talitas. Pagal halachą žydas privalo dalyvauti rytinėse, dienos ir vakarinėse maldose sinagogoje, o kiekviena malda turi tikslų pradžios laiką, priklausantį nuo saulės tekėjimo. Be bendruomeninių maldų, galinčių vykti tik susirinkus minjanui – dešimčiai vyrų, kasdien sakomos ir individualios maldos. Per dieną žydas privalo pasakyti šimtą maldų ir palaiminimų, tad kiekvienas veiksmas – valgymas, šviesos uždegimas, draugo sutikimas gatvėje, lietus, vaivorykštė ir t. t. – tampa sakraliu ir ypatingu momentu kasdienėje laiko tėkmėje.

Rytinės maldos turi prasidėti prieš patekant saulei: „Anksti rytą Abraomas nuskubėjo į tą vietą, kur buvo stovėjęs prieš Visagalį“ (Pr 19, 27). Seniau buvo sunku sužinoti tikslų saulės patekėjimo (kartu ir rytinės maldos) pradžios laiką. Tad talitas – baltas šalis su mėlynomis juostomis, naudojamas per rytines maldas, tapo savotišku laikrodžiu. Tamsoje visos spalvos yra pilkos ir „įgyja“ savo spalvą tik su šviesa. Tad švintant talite imančios ryškėti mėlynos juostos buvo ženklas, kad ateina laikas kalbėti rytinę maldą. Į rytines maldas einantis ar iš jų grįžtantis jaunuolis su talitu ant pečių pavaizduotas Moišės Bernšteino piešinyje.

Teksto autorė Vilma Gradinskaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas LITVAKŲ DAILĖS SAKOS (2023). Sudarytoja ir tekstų autorė Vilma Gradinskaitė
Parodos: „Sveikas, Izraeli! Litvakų dailininkų keliais“, 2015 m. gruodžio 16 d. – 2016 kovo 13 d., Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras, Vilnius; „Laisvėje ir nelaisvėje. Lietuvos dailė 1945-1990“, 2021 rugsėjo 9 d. – 2022 balandžio 30 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė.