Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Turgaus kiemas Vilniuje

Autorius: Rafaelis Chvolesas (1913–2002)
Sukūrimo metai:19591972
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:38.50 × 46.50 cm
Signatūra:

apačioje kairėje: R. CHVOLĖS

Prarastojo Vilniaus ilgesys. Antrasis pasaulinis karas ir Holokaustas sunaikino nepaprastai turtingą litvakų pasaulį, o Lietuvos Jeruzalė pakartojo senosios Jeruzalės likimą – tapo griuvėsiais ir raudų vieta. Tačiau ne visi dailininkai galėjo susitaikyti su Lietuvos Jeruzalės, žydų bendruomenės tradicijų ir stabilumo simbolio, praradimu. Vilniečių Rafaelio Chvoleso ir Samuelio Bako mintyse ir širdyse, nors ir pripildyti tragiškų spalvų, išliko gimtojo miesto prieškario vaizdai. Jų darbai tapo rekviem prarastam miestui ir gyvenimui.

Chvolesui tik per laimingą atsitiktinumą pavyko išgyventi Holokaustą. Tragedija nusinešė jo tėvų ir trijų seserų gyvybes, išgyveno tik dvi seserys. Dailininkas paliko sovietų Lietuvą ir apsigyveno Varšuvoje, vėliau – Paryžiuje, bet kūryboje vis grįždavo į gimtąjį miestą, kuriame tebestovi Vilniaus Didžioji sinagoga ir žydų kvartale verda gyvenimas.

JAV gyvenantis Bakas susikūrė aiškias komponavimo ir proporcijų taisykles, paremtas gimtojo miesto vaizdiniais. Interviu jis sakė: „Vilnių vienu ar kitu būdu piešiu visą gyvenimą. Aš mačiau Vilnių būdamas vaikas ir tais įspūdžiais, proporcijomis tarp namų langų ir sienų, tarp namų ir gatvių vadovaujuosi savo kūryboje iki šiol“ (S. Bakas, 2001, Lietuvos rytas, 224:8). Mirties šešėlis, palietęs Baką vaikystėje (Vilniaus gete išgyveno tik jis su mama, tėvas ir keturi seneliai žuvo), sklando apleistų jo miestų griuvėsiuose iki šiol.

Teksto autorė Vilma Gradinskaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas LITVAKŲ DAILĖS SAKOS (2023). Sudarytoja ir tekstų autorė Vilma Gradinskaitė
Parodos: „Vilnius. Topophilia. Vilniaus vaizdai iš advokatų kontoros "Ellex Valiunas" kolekcijos“, 2017 spalio 5 d. – lapkričio 26 d., Nacionalinė dailės galerija, Vilnius (kuratorė Laima Laučkaitė)
© LATGA, Vilnius 2024