Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Vilniaus panorama

Autorius: Jonas Kuzminskis (1906–1985)
Sukūrimo metai:1943
Medžiaga:popierius
Technika:linoraižinys
Išmatavimai:34.50 × 43.50 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje: J. KUZMINSKIS 1943

Ciklas „Senasis Vilnius“, 19421948.

Lietuvių grafikas Jonas Kuzminskis (19061985) į Vilnių atvyko 1941 m. Baigęs grafikos studijas Kauno meno mokykloje, dėstė Vilniaus dailės mokykloje, Vilniaus dailės akademijoje, vėliau – LSSR dailės institute. Kaip ir kiti dailininkai, iš Kauno patekę į lietuviams sugrąžintą Vilnių, įsimylėjo miestą, jo senąją architektūrą. 19421948 m. J. Kuzminskis kūrė ciklą „Senasis Vilnius“. Antrojo pasaulinio karo metais raižė medžio, lino graviūras su panoraminiais miesto vaizdais, kurie keri daugiaplanėmis kompozicijomis, epišku, banguojančiu ritmu, dekoratyvia stilizacija. Karo metų Vilniaus vaizdai priklauso vertingiausiems J. Kuzminskio kūriniams.

Teksto autorė Laima Laučkaitė

Vokiečių okupacijos metais Lietuvos dailininkams pavyko suorganizuoti keletą apžvalginių parodų Kaune, Ukmergėje, Telšiuose ir Vilniuje. Vis dėlto 1944 m. pavasarį Vilniaus dailės muziejuje surengtoje ekspozicijoje neišvengta konfrontacijos su vokiečių cenzoriais. Okupacinės valdžios komisaro Hinricho Lohse paliepimu, kaip „išsigimusio meno“ (entartete Kunst) pavyzdžiai iš parodos buvo pašalinti Antano Gudaičio ir Viktoro Vizgirdos paveikslai (Antanas Gudaitis: tekstai ir vaizdai, sud. Eglė Kunčiuvienė, Ema Mikulėnaitė, Vilnius, 2020, p. 117). Ko gero, arsininkų tapyti portretai ir peizažai H. Lohse sukėlė nepasitenkinimą dėl ekspresionistinės raiškos.

Peizažas buvo populiariausias karo metų dailės žanras, ideologiškai neutralus, paprastai įtinkantis cenzūrai, todėl dažnai eksponuojamas parodose, noriai įsigyjamas publikos. Lietuviams sugrąžintos sostinės architektūrinius peizažus mėgo vaizduoti ir Jonas Kuzminskis (19061985). Viename jo ciklo „Senasis Vilnius“ raižinyje matome senamiesčio panoramą su Vilniaus dailės akademijos, kurioje nuo 1941 m., kai atvyko iš Kauno, J. Kuzminskis ir dėstė, rūmus. Karo metais dailininkų žvilgsnis neretai krypo ir į savąją aplinką, skurdžią tų metų buitį. Tipiška tam laikui yra ir J. Kuzminskio kompozicija Virtuvėje – tai dailininko žmona, darinėjanti žuvis kuklioje šeimos virtuvėlėje.

Teksto autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas VILNIUS. TOPOPHILIA II (2015). Sudarytoja ir tekstų autorė Laima Laučkaitė, KAUNAS–VILNIUS / 1918–1945 (2021). Sudarytojos ir tekstų autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė
Parodos: „Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir vadovų po miestą dialogas“, 2022 gegužės 25 d. – 2023 balandžio 30 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorė Laima Laučkaitė.