Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Miegantis Kūdikėlis Jėzus

Autorius: Juozapas Peška (1767–1831)
Sukūrimo metai:XVIII a. pab.–XIX a. pr.
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:64 × 52.50 cm
Signatūra:

dešinėje: Peszka Kakowian[in]

Europos dailininkai ne kartą yra tapę miegančio Kūdikėlio Jėzaus atvaizdą. Šios temos paveikslų yra sukūrę Bartolomėjus Skedonis (15781615), Gvidas Renis (15751642), Bartolomėjus Estebanas Muriljas (16171682) ir daugelis kitų. Svarbų tokių kūrinių paveikumo dėmenį sudaro kontrastas tarp matomo mielos nekaltybės vaizdo ir suvokimo apie ateityje laukiančią kančią. Kartais, norint išryškinti būsimos aukos aspektą, Kūdikėlis buvo vaizduojamas paguldytas ant kryžiaus, o kartais tokių nuorodų nenaudota – tiesiog mėgautasi giliai miegančio vaiko reginiu. Nežinome, kokių paskatų vedamas Juozapas Peška (17671831) nutapė šį intymų jaukumą ir meilę spinduliuojantį atvaizdą, tačiau galime spėti, kad religinis turinys šį kartą tapytojui nebuvo svarbiausias. Kad pintame lopšyje paguldytas, minkštuose pataluose tarsi debesyse saldžiai įmigęs vaikelis yra Jėzus Kristus, atpažįstame tik iš aureolės. Auką primenanti aureolė su viduje įpieštu kryželiu krikščioniškojoje ikonografijoje būna skiriama vien Kristui.

Krokuvoje gimęs J. Peška buvo vienas garsiausių Pranciškaus Smuglevičiaus mokinių. Daugiausia tapė portretus, peizažus ir istorines kompozicijas. Kartais portretuojamus asmenis (taip pat vaikus) vaizduodavo kaip antikinės mitologijos ar biblinius veikėjus.

Teksto autorė Dalia Vasiliūnienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)