Kryžius 51 × 23, pagr. 13 × 19 × 15, Švč. Mergelės Marijos skulptūros H 18, šv. evangelisto Jono skulptūros H 19
Kretingos r.
Nedideli pastatomieji kryželiai su Nukryžiuotojo skulptūrėle, taip pat vadinti „namų kryžiais“, dažnai laikyti ant krikštasuolėje kabėjusios lentynėlės. Tai buvo nedideli gana nesudėtingos kompozicijos ir polichromijos dirbiniai, daugiausia vienspalviai, jų pagrindas paprastų formų – stačiakampė ar keturkampė lentelė, trinkelė. Puošnesnių dirbinių cokolis išdrožinėtas geometriniais motyvais. Daug rečiau namie būta kryželių su drožyba ir polichromija dekoruotu, į viršų siaurėjančiu trikoju pagrindu, būdingesniu bažnyčių ir koplyčių altorių kryžiams. Retais atvejais naminiai kryželiai papildyti Švč. Mergelės Marijos ir šv. evangelisto Jono, kartais dar ir šv. Marijos Magdalietės, angelų statulėlėmis.
Dievdirbys iš Grūšlaukės (Kretingos aps.) Juozapas Paulauskas (1860–1945) sukūrė keletą sudėtingesnės kompozicijos pastatomųjų kryželių. Publikuojamo kryželio postamentas yra kalno-uolos (aliuzija į Golgotos kalną) pavidalo, papėdėje esančioje įduboje paguldyta mirusio Adomo skulptūrėlė. Abipus kryžiaus stovi Marija Sopulingoji ir šv. evangelistas Jonas, prie kryžiaus suklupusi šv. Marija Magdalietė, kiek žemiau – dviejų angeliukų skulptūrėlės. Būdingas šio dievdirbio pastatomųjų kryželių bruožas – tarp angeliukų figūrėlių įkomponuotas nedidelis indelis, skirtas švęstam vandeniui.
Teksto autorė Skaidrė Urbonienė
Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas
NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“,
2016 m. gegužės
31–rugsėjo
24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė)