Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Naugarduko pilis

Autorius: Augustas Alė (1798–1878)
Sukūrimo metai:1836
Medžiaga:popierius
Technika:plieno raižinys
Išmatavimai:17 × 26.50 cm
Signatūra:

ant raižinio apačioje kairėje: Ales del. et sculp

CHODZKO LEONARD, LA POLOGNE HISTORIQUE, LITTERAIRE, MONUMENTALE ET PITTORESUE, PARIS, 18351847.

Vaizdingi pilių griuvėsiai traukė romantizmo epochos žmogaus akį ir kaip garbingos praeities liudininkai, ir kaip akivaizdus nenumaldomos istorijos tėkmės, žmogaus rankų tvarinius ardančio laiko galybės ženklas. Naugarduko pilis XIX a. dailininkų piešta ne kartą. Kadangi Naugardukas kai kurių istorikų laikytas karaliaus Mindaugo sostine, jo reikšmė tarp kitų istorinių vietų buvo išskirtinė. XIX a. viduryje papildomos traukos Naugardukas įgavo ir todėl, kad jis buvo tautos dainiaus Adomo Mickevičiaus gimtinė, apdainuota jo poezijos posmuose.
Raižinį, publikuotą Leonardo Chodzkos (18001871) Paryžiuje 18351836 m. išleisto veikalo „Istorinė, literatūrinė, paminklinė ir vaizdingoji Lenkija“ („La Pologne historique, littéraire, monumentale et pittoresque“) pirmajame tome (p. 264), pagal nežinomo dailininko piešinį sukūrė prancūzų graveris Augustas Alė (17981878). Pilies griuvėsiai pavaizduoti taip, kad apgriuvę bokštai išryškėja dangaus fone ant aukšto piliakalnio, kurio papėdėje stovi Naugarduko parapinė bažnyčia. Pirmame plane dailininkas pavaizdavo į paukščius nusitaikiusį medžiotoją su šunimi – ši buitinė detalė pagyvina peizažą, bet kartu kontrastuoja su istorinės vietos didybe. Tarsi sakoma, kad ten, kur anksčiau rezidavo Lietuvos valdovai, dabar tik laukiniai paukščiai suka lizdus. Tikėtina, kad pilies vaizdą iš atminties nupiešė A. Mickevičiaus brolis Pranciškus, turėjęs gabumų dailei ir po 1831 m. sukilimo gyvenęs Lenkijoje (A. Mickevičiaus muziejuje Paryžiuje išliko labai į šį raižinį panaši akvarelė, 1860 m. padovanota jos autorių aplankiusiam sūnėnui Vladislovui).

Teksto autorė Rūta Janonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas RES PUBLICA (2018). Sudarytoja ir tekstų autorė Rūta Janonienė
Parodos: „Romantizmo amžius“, 2019 m. rugsėjo 11 d. – 2020 m. rugpjūčio 6 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorė Rūta Janonienė.