Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Miesto peizažas

Autorius: Pinchus Kremenis (1890–1981)
Sukūrimo metai:XX a. 3 dešimtm.
Medžiaga:kartonas
Technika:aliejus
Išmatavimai:38 × 29 cm
Signatūra:

apačioje dešinėje: KREMEGNE

P. Kremenis vaizduodamas miestų peizažus dažnai akcentuodavo sugeometrintus pastatų kontūrus, savitą jų ritmiką ir taip sukurdavo pakylėtą, džiaugsmingą nuotaiką. Daug dėmesio dailininkas skyrė emociniam spalvos poveikiui, buvo linkęs į estetinę užuominą, neišsakymą, neišbaigtumą.

Teksto autorė Dalia Tarandaitė

Avilio bitės. XX a. pradžioje neturtingi litvakų dailininkai Paryžiuje ėmė kurtis Monparnaso rajone, pigesniame už tuo metu populiarųjį Monmartrą ir Bateau-Lavoir studijas. Mecenatas ir skulptorius Alfredas Boucheris nusipirko ir į nedideles studijas suskirstė nuo 1900 m. Pasaulinės dailės parodos Monparnase išlikusią Gustavo Eifelio suprojektuotą rotondą-vyninę ir ten galėjo prisiglausti ir dirbti imigrantai. Dėl apskritos formos ir dėl lyg bitės zujančių dailininkų paviljonas buvo pramintas La Ruche – Aviliu. Nedidelės jo studijos tapo antraisiais dailininkų namais. Čia jie galėjo laisvai kurti, ieškoti naujų saviraiškos formų ir įsilieti į pasaulio dailės tėkmę.

Pinchus Kremenis, „Avilyje“ praleidęs 15 metų (19121927), padarė stiprią įtaką Paryžiaus mokyklos meno estetikai. Jis tapė iš natūros, ypač mėgo vykti į plenerus vaizdingose Prancūzijos ir Švedijos, iš kur buvo kilusi jo žmona, vietovėse. Skirtingus metų ir paros laikus fiksuojantys peizažai pasižymi itin įvairiu spalviniu koloritu ir nuotaikomis. Labiausiai dailininkui rūpėjo spalva. Kremenis rašė: „Aš vadovauju savo drobėms kaip dirigentas orkestrui. Kiekviena spalva yra savo partiją grojantis instrumentas“ (René Huyghe, Jean Miller, Krémègne 18901981, 1993, p. 6).

Teksto autorė Vilma Gradinskaitė

P. Krémègne © ADAGP/LATGA, Vilnius, 2019

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas PEIZAŽO ERDVĖ I (2010). Tekstų autorės Nijolė Tumėnienė, Dalia Tarandaitė, LITVAKŲ DAILĖS SAKOS (2023). Sudarytoja ir tekstų autorė Vilma Gradinskaitė
Parodos: „Académie de Vilna. Vilniaus piešimo mokykla (18661915)“, 2017 spalio 5 d. – lapkričio 26 d., Nacionalinė dailės galerija, Vilnius (kuratorė Jolanta Širkaitė). Publikuota: Académie de Vilna: Vilniaus piešimo mokykla 1866-1915 / Vilnius drawing school: parodos katalogas, Nacionalinė dailės galerija 2017 m. 4 d. - lapkričio 26 d., sudarytoja Jolanta Širkaitė, Vilnius: Lietuvos kultūros tyrimų institutas, 2017, p. 229.
© LATGA, Vilnius 2024