Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Meno mokyklos statybos šventinimo iškilmės

Autorius: Nežinomas autorius
Sukūrimo metai:1923 m. gegužės 8 d.
Technika:fotografija
Išmatavimai:12.50 × 17.20 cm

Justino Vienožinskio vadovaujamų Piešimo kursų pagrindu pradėjo veikti Kauno meno mokykla. Pradžioje pamokos vyko studijose, išsidėsčiusiose trijose skirtingose miesto vietose ir, beje, turinčiose daug trūkumų – patalpos buvo mažos, tamsios, šaltos. Galiausiai mokyklai buvo skirtas sklypas Žaliakalnyje ir 1922 m. rudenį Ąžuolų kalne pradėtos naujųjų rūmų statybos. Iškilus grėsmei netekti sklypo, J. Vienožinskis sutelkė visas pajėgas – pedagogų kolektyvą ir mokinius, o šie per naktį iškasė griovius, išliejo mokyklos pamatus ir net pradėjo mūryti sienas. „Kartą J. Vienožinskis pranešė mums, kad reiks padirbėti per naktį, ir mes visi iki vieno plušome be poilsio – purvini, dulkini, nemiegoję. [...] apie atlyginimą niekas negalvojo, ir niekam jis nebuvo žadėtas. Mes statėme savo mokyklą“, – prisimena buvęs Meno mokyklos auklėtinis tapytojas Ignas Piščikas (A. Valiuškevičiūtė, Kauno meno mokykla, Vilnius, 1971, p. 24). Kitą dieną atvykusi komisija rado po nakties augančias naujojo statinio sienas ir pretenzijų į sklypą nebereiškė.

1923 m. pavasarį, pritrūkus lėšų antrojo mokyklos aukšto statybai, sumanyta surengti kertinio akmens pašventinimo ceremoniją. Į iškilmes pakviestas prezidentas Antanas Stulginskis, vyskupas Pranciškus Karevičius, ministrai, viceministrai ir kiti aukšto rango valdininkai. Po vaišių buvo gautas sutikimas asignuoti kreditus, leidimas ardyti IX baterijos įtvirtinimus ir jų plytas naudoti statybai, surinkta nemažai aukų. Mokyklos pedagogų ir globėjų pastangomis statybas pavyko užbaigti iki 1923 m. rudens ir, nors rūmai nebuvo įrengti iki galo, rudens semestro paskaitos jau vyko čia.

Teksto autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas KAUNAS–VILNIUS / 1918–1945 (2021). Sudarytojos ir tekstų autorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė
Parodos: „1918-1945 / Kaunas-Vilnius“, 2020 rugpjūčio 27 d. – 2021 rugpjūčio 21 d., Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ (Užupio g. 40, Vilnius). Kuratorės Dovilė Barcytė ir Ieva Burbaitė.