Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Boazas ir Ruta, renkanti javų varpas

Autorius: Kazimieras Alchimavičius (1840–1916)
Sukūrimo metai:XIX a. 4-asis ketv.
Medžiaga:drobė
Technika:aliejus
Išmatavimai:48 × 60 cm
Signatūra:

apačioje kairėje: Alchimowicz
Nugar. pus.: Miuncheno meno reikmenų prekiautojo antspaudas MALTUCH & FARBEN / RICHARD WURM / MÜNCHEN

Paveiksle nutapytas Senojo Testamento Rutos knygos epizodas (Rt 2, 113, 23), kuriame aprašomas Rutos ir Boazo susitikimas. Šventajame Rašte pasakojama, kad Elimelechas, jo žmona Naomė ir sūnūs, gelbėdamiesi nuo bado, pasitraukė iš Izraelio žemės ir apsigyveno Moabo lygumose. Ten sūnūs vedė vietines merginas. Po dešimties metų našlėmis likusios Naomė ir jos marti moabietė Ruta, sužinojusios, kad Izraelyje badas baigėsi, grįžo į Naomės tėvynę Betliejų. Atvykusi į svetimą kraštą, Ruta dirbo negailėdama jėgų, kad abi moterys galėtų prasimaitinti. Kartą Rutą, turtuolio Boazo laukuose renkančią ražienose pabirusias miežių varpas, pastebėjo pats lauko šeimininkas. Boazui patiko svetimšalės darbštumas bei ištikimybė beturtei anytai ir jis leido Rutai laukuose rinkti javus iki pjūties pabaigos. Vėliau paėmė ją į žmonas. Jiems gimęs sūnus Obedas buvo Išajo tėvas, karaliaus Dovydo senelis.

Šis biblinis siužetas paprastai suvokiamas kaip žmonių geradarystės išaukštinimas ir žydų palankumo kitataučiams pavyzdys. Tačiau jį vaizduojančiuose dailės kūriniuose dažniausiai buvo akcentuojamas moabietės grožis ir moteriškas kuklumas. Kazimiero Alchimavičiaus (1840–1916) paveiksle įtaigiai perteiktas lauke netikėtai užkluptos Rutos sutrikimas ir raminamu rankos gestu reiškiamas Boazo kilniaširdiškumas.

Teksto autorė Dalia Vasiliūnienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas NE VIEN DANGUS (2016). Sudarytoja Dalia Vasiliūnienė, tekstų autorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė, RES PUBLICA (2018). Sudarytoja ir tekstų autorė Rūta Janonienė
Parodos: „Ne vien Dangus. Religinės dailės kūriniai iš Rolando Valiūno ir advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ kolekcijos“, 2016 m. gegužės 31–rugsėjo 24 d., Bažnytinio paveldo muziejus, Vilnius (kuratorės Dalia Vasiliūnienė, Skaidrė Urbonienė); "The Painter of Pagan Lithuania: Kazimierz Alchimowitcz", 29 October – 6 November 2020, Vilnius Picture Gallery (Didžioji St. 4, Vilnius).