Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su "Tartle" slapukų politika. Daugiau informacijos

Kauno priemiesčiai. Aleksotas

Autorius: Maksimiljonas Fajansas (1827–1890)
Sukūrimo metai:1856
Medžiaga:popierius
Technika:litografija
Išmatavimai:20 × 27 cm

Pagal Aloyzą Miserovičių (1825–apie 1905).

Przegłąd Augustowski. Album malowniczy guberni augustowskiej, Rok II, Warszawa, 1856.

Apie dailininką Aloyzą Miserovičių (1825–apie 1905) turime nedaug žinių, be to, šaltiniuose įvairuoja jo pavardės rašyba (pats pasirašydavo ir kaip Mizierowicz, Misurowicz), kartais nurodomas vardas Aleksandras. Žinoma, kad jis mokėsi Varšuvoje, vėliau ilgai bendradarbiavo su čionykšte Maksimilijono Fajanso (18271890) litografijos dirbtuve. Bene labiausiai šis piešėjas ir grafikas žinomas kaip M. Fajanso litografijos dirbtuvėje albumais leistų, Napoleono Ordos pieštų Lenkijos ir Lietuvos vaizdų litografas. Tačiau dailininkas litografavo ir savo paties piešinius. 18511858 m., dirbdamas piešimo mokytoju Suvalkų gimnazijoje, piešė ir litografavo apylinkių vaizdus. 1855 m. išleista pirmoji jo litografijų serija „Augustavo apžvalga. Tapybiškas Augustavo gubernijos albumas“ („Przegłąd Augustowski. Album malowniczy guberni augustowskiej“). 1856 m. rudenį pasirodė antroji serija, į kurią įėjo ir litografija, vaizduojanti Aleksoto tiltą.
Ši vieta ne tik labai vaizdinga, bet ir istoriškai reikšminga – Aleksoto tiltas jungė Rusijos okupuotas Lietuvą ir Lenkijos karalystę. 1831 m. nuo Aleksoto kalvų sukilėlių karinės pajėgos užėmė Kauną. Vėliau, apie 1856 m., šis tiltas tapo populiaria politinių manifestacijų vieta.
Litografijoje įamžinta puiki slėnyje nusidriekusio Kauno miesto panorama, meistriškai perteikta rami vasaros dienos nuotaika ir miesto link einančių žmonių būreliai. 1857 m. ši litografija kartu su keletu kitų A. Miserovičiaus kūrinių įėjo į Vilniuje, Juozapo Zavadskio spaustuvėje, išleisto „Augustavo albumo“ sudėtį.

Teksto autorė Rūta Janonienė

Šaltinis: advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ meno albumas RES PUBLICA (2018). Sudarytoja ir tekstų autorė Rūta Janonienė